Ekonomi

Ethereum İşaret Zincirinde ETH tutanlar kayıpta

Ethereum Ağ için kritik gün geldi. Gün içerisinde merakla beklenen Shapella güncellemesi gerçekleşecek. Böylece Aralık 2020’den bu yana Beacon Chain’de ETH’yi kilitleyen yatırımcılar varlıklarına erişebilecek.

Ancak bu kritik kilit açma işleminden önce dikkat çekici bilgiler gelmeye devam ediyor. Dünyanın en büyük on-chain veri analitiği şirketlerinden biri olan Glassnode, stake edilen ETH’lerin kar ve zarar oranlarını paylaştı.

Buna göre ETH’nin 2021’de 4.000$’a ulaşmasıyla değerli bir gerçekleşmemiş kâr oranına ulaşan bu varlıklar, 2022’nin prestijiyle birlikte giderek büyüdü. araziEkosistemdeki çöküş sürecinde Beacon Chain’deki ETH’lerdeki gerçekleşmemiş kayıp 16 milyar dolar ile zirve yaptı.

Bu metrik zamanla düşmüş olsa da, stake edilen ETH’ler şu anda gerçekleşmemiş 4,7 milyar dolar değerinde.

Glassnode’un verdiği bilgiye göre büyük doğrulayıcılar bu kaybın değerli bir kısmını yaşadı. 500’den fazla doğrulayıcıya sahip olan kümenin payı %76’ya ulaştı.

Gerçekleşmemiş kayıp, bir varlığın satın alındığı fiyattan daha düşük olduğu, ancak satılmadığı için bu kaybın artık meydana gelmediği bir durumu tanımlamak için kullanılır.

Uzun süredir stake edilen ve bugün prestijiyle açılacak olan ETH’lerin birçoğunun alınan fiyatların altında kaldığı görülüyor. Bu nedenle uzmanlar, Shapella sonrası Ethereum fiyatı üzerindeki satış baskısının önümüzdeki haftalarda sınırlı kalmasını beklediklerini paylaşıyorlar.

Bu makale ilk olarak BeInCrypto’da yayınlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu